16.06.2017 16:00

Kablosuz Şarjın Gelişmesi Kuantum Mekaniğine Bağlı

Kablosuz şarj aslında teorik olarak mükemmel bir fikir ve telefonunuzu kablolar ile uğraşmadan bir yere bırakarak şarj olması çok cezbedici.

 Ancak kablosuz şarj adıyla da olsa kötü bir tarafı var. O da cihazınızın şarj olması için belirli bir noktaya bırakılması. Ancak araştırmacılar kuantum mekaniği kanunları sayesinde bu probleme bir çözüm bulmuş olabilir.

Kablosuz ya da endüktif şarj günümüzde enerjiyi çok kısa mesafelerde iletmek için elektromanyetik alan kullanıyor. Bu yüzden telefonunuz ya da başka bir cihazınız şarj olabilmek için bir istasyona ihtiyaç duyuyor. Ancak Stanford Üniversitesi araştırmacısı Shanhui Fan’ın Nature dergisinde yayınlanan makalesinde istasyon ile cihazın arasında yaklaşık metre biriminden uzunluklar varken bile çalışan şarj sistemi geliştirdiğini belirtti. Telefon şarj olurken şarj istasyonunu yerinden hareket ettirdiğiniz de bile herhangi bir aksaklık olmuyor.

Kablosuz Şarj

Bu teknolojinin hayatımıza girmesi için biraz daha zaman var gibi gözüküyor. Araştırmacılar bu teknolojiyi kullanarak LED ampülü aydınlatmayı başardı ancak bir telefonun ya da başka bir cihazın şarj edilmesi için biraz daha geliştirilmesi gerekiyor.

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.