23.05.2018 13:39

Sosyal medyada ne kadar konuşuluyor?

Cumhurbaşkanı adayları, her mecrada olduğu gibi sosyal medyada da konuşulmaya devam ediyor. Adayların tüm davranışları sosyal medyada yorumlanıyor.

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) sosyal medya çözümü DigiLUP’ın verilerine göre; bu hafta milletvekili aday listelerinin açıklanması, sosyal medya kullanıcılarının paylaşımlarını, cumhurbaşkanı adaylarından milletvekili adaylarına çevirdi. Geçtiğimiz haftaya oranla cumhurbaşkanı adaylarının yansımalarında azalma oldu.

Erdoğan ilk sırada

Cumhur ittifakının cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, veri sayısı azalsa da sosyal medyada en fazla konuşulan aday oldu. Erdoğan’ın, seçim açıklamalarının yanı sıra, Kudüs ile ilgili açıklamaları ve YenikapıMitingi sosyal medyadaki paylaşımlara da yansıdı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın bir haftalık dönemdeki sosyal medya ileti sayısı yine bir milyonun üzerine çıktı ve bir milyon 196 bin 40 adete ulaştı.

Muharrem İnce’nin verilerinde artış var

CHP’nin adayı Muharrem İnce, geçtiğimiz hafta olduğu gibi, listenin ikinci ismi oldu. Sosyal medya yansımalarında artış görülen tek aday olan İnce, 626 bin 977 iletiye konu edildi.

Muharrem İnce’nin Fox Tv’de Fatih Portakal’ın sunumuyla gerçekleşen Liderler Fox’ta programındaki Özal çıkışı ve ses kısıklığı nedeniyle mitinglerini erteleme ihtimali, sosyal medyada en çok paylaşılan konular arasında yer aldı.

Demirtaş’ın sıralaması değişti

Geçtiğimiz haftaki sıralamada, Temel Karamollaoğlu’ndan sonra gelen HDP lideri Selahattin Demirtaş, bir üst sıraya yerleşti. Demirtaş’ın cezaevinden çıkmasına dönük açıklamalar, sosyal medyada da olumlu/olumsuz yorumlarla paylaşılarak ileti sayısını arttırdı.

Sosyal medya yansımalarında azalma görülen adayların son bir haftada yapılan sosyal medya paylaşımlarında; İyi Parti adayı Meral Akşener’den 232 bin 781, HDP adayı Selahattin Demirtaş’tan 119 bin 030,

Saadet Partisi başkanı Temel Karamollaoğlu’ndan 99 bin 749 ve Vatan Partisi adayı Doğu Perinçek’ten ise 33 bin 148 kez bahsedildi.

İşte, Medya Takip Merkezi’nin sosyal medya uygulaması DigiLUP’ın verilerine göre, cumhurbaşkanı adaylarının sıralaması:

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.