25.11.2019 10:01

13 televizyon ve radyo kanalına ait ofisler kapatıldı

Irak Ulusal İletişim ve Medya Komisyonu, 'mesleki çalışma kurallarını ihlal ettikleri' gerekçesiyle 8 uydu kanalı ile 5 radyonun ofislerinin kapatılmasına karar verdi, 5 uydu kanalına da uyarı gönderdi.

Irak Ulusal İletişim ve Medya Komisyonu yönetim kurulunun perşembe günkü toplantısında, aralarında Suudi Arabistan merkezli El-Hades, Lübnan merkezli Anb ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden yayın yapan NRT Televizyonu, Dicle, Eş-Şarkiyye, El-Felluce, Er-Raşid ve 'Burası Bağdat' televizyon kanallarının ofislerinin 3 ay süreliğine kapatılmasına karar verdi.  

Komisyon ayrıca, ABD merkezli 'El-Hurra Irak' ve 'Sava' radyoları ile yerel 'Radyo en-Nas', 'Bugün' ve 'Nava' radyolarının ofislerinin kapatılmasını da kararlaştırdı.

Irak'ta Basın Özgürlüğünü Savunma Cemiyeti, komisyonun bu kararını 'dikta davranışı' şeklinde niteleyerek yapılanlardan büyük endişe duyulduğunu açıkladı. 

Cemiyet yayınladığı açıklamasında söz konusu kararların basın ve iletişimi garanti altına alan anayasa ve kanunlara aykırı olduğu vurgulandı. 

Cemiyet Irak Parlamentosu'ndan, Ulusal İletişim ve Medya Komisyonu üyelerinin bu basın kuruluşlarına yönelik keyfi davranışla ilgili sorgulanması çağrısında bulunuldu.  

Ayrıca cemiyet, bakanlar kurulundan bu kararların iptalini ve 'ağızları susturan kararlar' çıkarılmasının sona erdirilmesini istedi.

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.