19.02.2021 11:01

ASELSAN'dan 1479 kişiye istihdam!

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, geçen yıl 1479 kişiyi işe aldıklarını bildirdi.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, Kocaeli Sanayi Odasının video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen şubat ayı meclis toplantısında sanayicilere şirketin çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının sanayi sektörüne etkilerine işaret eden Görgün, 2020'de şirketlerin zorlu bir imtihandan geçtiğini, farklı koşullara alışmak ve bunları normalleştirmek durumunda kaldıklarını söyledi.

Türkiye ekonomisi ve küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Görgün, ASELSAN'ın faaliyetlerine ilişkin şöyle dedi:

"Pandemi yılı 2020'de 1479 personel işe aldık, yani yaklaşık 1500 kişi diyebiliriz. 1500 kişi çalıştıran kaç firma var? Tüm alanlarımızda sanki yeni bir işletme açar gibi üretimi destekleme adına, istihdamı desteklemek adına aldık ve almaya da devam ediyoruz. Bu sene de yine alacağız, büyüyoruz çok şükür. Herkes işten personel çıkarmanın formülünü ararken Allah'a çok şükür biz 'koca bir şirket kattık bünyemize' diyoruz ASELSAN olarak."

Görgün, Şirketin 2020'deki ihracat performansına değinirken, "Önemli başarılardan biri de 2020 yılında seyahatlerin kısıtlı olduğu dönemde tarihi bir rekor yaptı ASELSAN. 454 milyon dolarlık ihracat sözleşmesi imzaladık. Daha evvelki 1 yılda imzaladığımız sözleşme miktarını da geçti. İlk defa bakiye siparişimiz 1 milyar doları aştı ihracatta. Şu anda 9,5 milyar dolar gibi bakiye siparişimiz var. Bunun 1 milyar doları ihracat bakiye siparişi. 6 yeni ülkeye ihracat gerçekleştirdik." diye konuştu.

"3. çeyrek üzerinden bahsetmek istiyorum; 746 milyon dolarlık 9 ayda yeni sözleşme imzaladık. Bakiye siparişlerimiz 9,5 milyar dolara ulaştı. Hasılatımız TL cinsinden yüzde 10 oranında arttı. Faiz, amortisman ve vergi öncesi kar (FAVÖK) artışı yüzde 17 oldu ve FAVÖK marjımız ise yüzde 21,6'ya ulaştı. İlk 3 çeyrekler değerlendirildiğinde ivmelenmenin pozitif yönde olduğunu görebiliriz. Yurt içi ve yurt dışı satışlarımıza baktığımızda önceki seneyi 13 milyar lirayla kapatmıştık, 2020'de 9 ayda 8,5 milyar liraya ulaştık."

Ankara dışındaki tesis ve ofislerine ilişkin bilgi veren Görgün, "Bilişim Vadisi'nde yer kiraladık, taşınıyoruz oraya. Orada özellikle sivil alandaki çalışmalarımızı ve tasarımlarımızı yapıyor olacağız." ifadelerini kullandı.

Görgün, yurt içi ve dışı iştiraklerinin sayısının her geçen gün artığını dile getirerek, "Bu konuda stratejik yol haritamızda olan kendi içimizden çıkabilecek şirketleşmeleri de destekler bir yapıda büyümeye devam ediyoruz. Yurt içinde Sivas'ta optik alanında üretim yapan bir tesisimiz vardı ortak olduğumuz. Bununla beraber 2020'de faaliyete aldığımız Konya'da bir silah sistemleri fabrikamız oldu. Yine Altınay ile İstanbul'da DASAL Havacılık Teknolojileri drone üretimi için kurduğumuz bir şirketimiz oldu." dedi.

 

 

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.