30.11.2019 10:08

Avrupa'da kadın girişimciler için kötü bir yıl oldu

Atomico isimli bir firma, Avrupa'da kadın girişimciler için yeni istatistikler yayınladı. Bu istatistiklere göre, kadın girişimciler için kötü bir yıl geçti.

Avrupa’da kadın girişimciler destekleniyor mu?
Londra merkezli Atomico tarafından yayınlanan bir raporda, yatırımların kadın ve erkek girişimcilere göre dağılımları ele alındı. Avrupa’da kurulan şirketler için yaklaşık 35 milyar dolarlık sermaye yatırımı yapılırken, bu yatırımın büyük bir çoğunluğu erkek girişimcilere gitti.

2015 yılında Avrupa’daki yatırımların yüzde 11’i kadın girişimcilere giderken, bu oran 2019 yılında yüzde 8,4’e düştü. Yani kadın girişimcilerin sektörde desteklenmesi konusunda düşüş yaşandı.

Raporda yer alan 1200 teknoloji yatırımcısının yaklaşık dörtte birinin kadın olması, aslında bu alanda kadınların faaliyet göstermeye çalıştıklarını gösteriyor. Girişimcilerin desteklenmesinde yaşanan bu cinsiyet ayrımı, eşitlik tartışmalarını bir kez daha gündeme getirdi.

Ayrıca rapordaki katılımcıların yüzde 84’ünün kendisini beyaz yaka olarak tanımladığı ve yüzde 82’sinin üniversite mezunu olduğu görülüyor.

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.