15.05.2024 11:13

Creative AI Challenge kazananları açıklandı

Yapay zekâ ile üretilen projelerin yarıştığı Creative AI Challenge sonuçlandı.

17. Digital Age Tech Summit kapsamında gerçekleşen Creative AI Challenge yarışmasının kazananları belli oldu.

Creative AI Challenge kapsamında yapay zekâ teknolojilerini kullanarak içerik üreten yarışmacılar, hünerlerini “tasarım”, “kısa hikâye” ve “müzik” olmak üzere üç kategoride sergiledi. Tasarım kategorisinin ana teması “aşk”, kısa hikâye kategorisinin “insan-makine ilişkisi” ve müzik kategorisininki ise “doğa” idi.

Tasarım kategorisinde başvuruları MediaCat’in kreatif sektör liderlerinden oluşan topluluğu Creative Society değerlendirdi. Birinciliğe uzanan isim, “Artifilove” projesiyle Melisa Karataş oldu.

Yarışmanın müzik kategorinin kazananı “Rüzgârın Çocukları – Anadolu’nun Mirası” projesiyle Erkan Ceylan oldu. Bu kategoride başvurular, ünlü müzik grubu maNga’nın üyeleri tarafından değerlendirildi.

Kısa hikâye kategorisinde ise birinciliğe layık görülen bir çalışma olmadı. MediaCat editoryal ekibinin oluşturduğu kısa listeyi değerlendiren Başar Başaran, “Elimize ulaşan hikâyelerde arayıp da bulamadığımız, AI ile hikâye yaratmak teknik kabiliyetinin insanın hikâye anlatma güdüsünün ele aldığı duygu ve sezgi gibi özellikleriyle buluşabilmiş olmasını görmekti. Bize gelen hikâyelerde teknik imkânlarla böyle bir insani işbirliği bulamadık. Hiçbir örnek bizi bir hikâye dinlemenin coşkusuna erdiremedi. Marifetten öteye gitmeyen birtakım formüllerle ortaya çıkan ‘hikâye formunda’ yazılmış metinler okuyanda bir aşinalık, özdeşlik yahut paydaşlık hissettirme özelliğine sahip değildi. Bu anlamda işin çok başında olduğumuzu fark ettik. Dolayısıyla bu kategoride ödül vermeyi uygun bulmadık” dedi.
 

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.