29.11.2019 12:50

İspanya Huawei için yaptırım uygulayacak

İspanya Huawei cihazlarının kullanımına yönelik yeni bir yaptırım kararı aldı. Bu kararla Hauwei, ABD'nin ardından İspanya ile sorunlu hale geldi.

İspanya Huawei cihazları yasaklıyor
Huawei cihazların, hassas verilere eriştiği iddialarının ardından ABD ile Çin arasında büyük bir gerginlik yaşanmıştı. Google ile Huawei savaşına dönen bu olay, diğer ülkelerin de katılmasıyla dah da büyüyecek gibi görünüyor.

İspanya Savunma Bakanlığı, Huawei cihazların hassas verilere eriştiğini öne sürerek bu cihazların kullanımını yasakladı. Bu yasakla birlikte bakanlığa bağlı personeller, Huawei cihazları ile bakanlık sunucularından gelen verileri görüntüleyemeyecek. Yani bakanlık personeli, Huawei cihazlarla iş ile ilgili mail adreslerine bile bakamayacak.

Sadece bakanlık personellerine yönelik uygulanacak bu yasağın, Huawei’nin İspanya’daki faaliyetlerini olumsuz etkileyeceği düşünülüyor. Huawei sözcüsü yaptığı açıklamada, 30 yılı aşkın süredir 170’ten fazla ülkede iş yaptıklarını ve güvenliğin kendileri için ön planda olduğunu söyledi.

Şimdiye dek siber güvenlik sorunu bile yaşamadıklarını söyleyen Huawei sözcüsü, İspanya Savunma Bakanlığı tarafından alınan bu kararın yanlış olduğunu vurguladı.

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.