08.04.2021 12:46

Plaid 425 milyon dolarlık Seri D yatırımı aldı

Visa tarafından 5.3 milyar dolara satın alınma anlaşması suya düşen Plaid, 425 milyon dolarlık Seri D yatırımı aldığını duyurdu.

Kullanıcılarının finansal hesaplarını uygulamalara bağlaması için API üreten fintech girişimi Plaid, 425 milyon dolarlık Seri D yatırımı aldığını resmi blogu üzerinden duyurdu. Aldığı son yatırımla birlikte Plaid'in değerlemesi de 13.4 milyar dolara ulaştı.

Bildiğiniz üzere Plaid, geçtiğimiz 2020 yılının hemen başında Visa tarafından satın alınma konusunda anlaşma gerçekleştirmişti. Ancak satın alma işlemi geçen bir yıl içerisinde finalize edilmedi ve Plaid, 13 Ocak 2021 tarihinde satın alma anlaşmasını iptal ettiğini ve bağımsız bir şirket olarak kalmaya devam edeceğini açıkladı. Satın alma anlaşmasının finalize edilememesinin sebebi ise Department of Justice nezdinde açılan bir davaydı. Visa'nın bu satın almayla yaşanabilecek tekelleşme kaygısı dikkate alındı ve Visa, davanın uzun sürebileceğini gerekçesi ile anlaşmadan caydığını açıkladı.

laid gerçekleşmeyen 5.3 milyar dolarlık satın alma anlaşmasını çabuk atlattı ve Seri D yatırımını aldığı duyurdu.

Visa'ya 5.3 milyar dolara satılamayan Plaid'in değerlemesinin ise 13.4 milyar dolar olması çarpıcı bir gelişme. Bu 425 milyon dolarlık yatırıma Altimeter Capital önderlik etti. Silver Lake ve Ribbit Capital da bu turda Plaid'in yatırımcısı olan yeni girişimler olarak göze çarptı. Mevcut yatırımcılardan Andreessen Horowitz, Index Ventures, Kleiner Perkins, New Enterprise Associates, Spark Capital ve Thrive Capital da tura katkıda bulundu.

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.