06.06.2024 12:27

Türk Telekom'un mobil ve fiberdeki büyüme ivmesi sürüyor

Türk Telekom, öncü iş kollarında güçlü büyüme ivmesini sürdürdü.

Türk Telekom, konsolide gelirlerini yıllık bazda yüzde 6 artırarak 28 milyar TL'ye yükseltirken, FAVÖK'ü %23 artarak %36,6 marjla 10,3 milyar TL'ye ulaştı. Türk Telekom, 2024'ün ilk çeyreği itibarıyla fiber ağ uzunluğunu 441 bin km'ye taşırken, fiber hane kapsaması 32,2 milyon oldu. Mobildeki yükselen performansını 2024 birinci çeyrekte de pekiştiren Türk Telekom'un, aynı dönemdeki mobil abone sayısı 26,2 milyon oldu.

Türk Telekom, 2024 yılı birinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Türk Telekom'un konsolide gelirleri yıllık bazda yüzde 6 artarak 28 milyar TL'ye ulaştı. FAVÖK'ü (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr), yüzde 23 artarak 10,3 milyar TL olan Türk Telekom'un, FAVÖK marjı ise geçen yıla kıyasla 510 baz puan iyileşerek yüzde 36,6'ya yükseldi. Türk Telekom'un ilk çeyrekteki net kârı 1 milyar TL oldu. Türk Telekom, 2024'ün ilk çeyreğinde 4,6 milyar TL yatırım gerçekleştirdi.

Şirketin, yılın ilk çeyreğinde toplam abone sayısı 52,8 milyon, mobil abone sayısı 26,2 milyon, sabit genişbant abone sayısı 15,2 milyon oldu. Sabit internet ve mobil, Türk Telekom'un ilk çeyrekteki faaliyet gelirlerinin yüzde 72,6'sını oluşturdu. İki iş kolunun gelirlerindeki toplam 2,6 milyar TL'lik artış yıllık büyümeye önemli katkı sağladı.

Türk Telekom, "Memleketin bir şehrinde değil her şehrinde" anlayışıyla Türkiye'nin 81 ilini fiber ağlarla örmeye devam etti. Yarının teknolojileri için olmazsa olmazların başında gelen fiber altyapı uzunluğunu 2024 birinci çeyrek itibarıyla 441 bin km'ye taşıyan Türk Telekom'un fiber hane kapsaması ise 32,2 milyon oldu. Fiber abone sayısı 13 milyona ulaşan şirketin, FTTC (Saha Dolabına Kadar Fiber) abone sayısı 8,6 milyon olurken, FTTH/B (Eve / Binaya Kadar Fiber) abone sayısı 4,5 milyona yükseldi. Şirketin bir önceki yıl yüzde 79,8 olan fiber abonelerinin toplam sabit genişbant aboneleri içindeki payı yüzde 85,7'ye yükseldi.

2024'e tüm yıl için paylaştıkları öngörü setini teyit eder şekilde sağlam bir başlangıç yaptıklarını belirten Türk Telekom CEO'su Ümit Önal, "Öncü iş kollarımızda devam eden ivme ile yıla tatmin edici bir giriş yaptık. 1Ç'24 hedefleriyle karşılaştırdığımızda, gelir artışı beklentimize paralel gerçekleşirken, FAVÖK marjı beklentimizden yüksek gerçekleşti. Mobil, pazardaki yoğun rekabete rağmen üstün performansı ile bir kez daha konsolide gelir büyümesinin itici gücü oldu. Sabit genişbant ise öngördüğümüz üzere ARPU büyümesindeki hızlanmayla katkısını artırırken daha fazlası için gerekli aksiyonları almayı sürdürdü" dedi.

"GÜÇLÜ FİBER AĞIMIZ İLE YARININ TEKNOLOJİLERİNE HAZIRIZ"

Türkiye'nin dijital dönüşüm yolculuğunda lokomotif rol üstlendiklerinin altını çizen Önal, "Herkes için yüksek hızda erişilebilir internet mottosuyla Türkiye'nin her köşesini fiber ağlarla örüyoruz. Yarının teknolojileri için olmazsa olmazların başında gelen fiber alanında son derece yüksek bir motivasyon ve özveri ile yatırımlarımıza devam ediyoruz. Yılın ilk çeyreği itibarıyla 441 bin km'ye ulaşan fiber ağ uzunluğumuz, 32,2 milyon haneyi kapsıyor. Fiber abone sayımız 2024'ün ilk çeyreğinde 13 milyona ulaşırken, FTTC abone sayımız 8,6 milyon olurken, FTTH/B sayımız ise 4,5 milyona yükseldi. Yüksek teknoloji birikimimizi hayatın tüm alanlarına yansıtarak Türkiye Yüzyılı'nı, dijitalin yüzyılı yapma vizyonuna liderlik etmeyi sürdüreceğiz. Her sektörde kendi teknolojisini üreten ve dünyaya ihraç eden bir Türkiye için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.