17.08.2019 10:07

YouTube telif hakları politikasını değiştiriyor

Müzik yayıncılarının, içerik üreticilerinin gelirlerine göz dikmesi üzerine YouTube telif hakkı politikasında değişikliğe gidiyor.

Yoldan geçen otomobilin radyosundaki şarkı
Önceki sisteme, bir müzik yayıncısı, gelir elde eden bir videoda ona ait bir müzik parçası tespit ederse, içerik üreticisinin gelirlerine el koyuyordu. Bu müzik parçasının içerik üreticisi tarafından bilinçli kullanılması da gerekmiyordu. Videoyu çektiği ortamda arka plandan duyulan bir şarkı, oradan geçen bir otomobilden duyulan 1-2 saniyelik müzik bile içerik üreticisinin gelirlerini kaybetmesine neden oluyordu.

Müzik yayıncılarının bu şekilde YouTube içerik üreticilerinin cebinden 3 milyar dolar geliri kendi kasalarına aktardıkları hesaplanınca, YouTube şimdi bu sistemi değiştiriyor.

Yeni politikaya göre, müzik yayıncısı içerik üreticisinin gelirine el koyamayacak ancak içinde ona ait telifli müzik eserlerinin yer aldığı videoları yayından kaldırtabilecek. Bunun için de ilgili şarkının videonun hangi saniyelerinde geçtiğini tam olarak belirtmesi gerekecek. Dolayısıyla YouTube’da artık daha fazla “silinen video” problemiyle karşılaşacağız.

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.