25.10.2023 12:42

Eczacıbaşı, Orta Asya ve Ortadoğu'ya yatırım yapacak

Geçtiğimiz hafta tek çatı altında dünyanın en büyük seramik tesislerinden biri olan Eczacıbaşı'nın Bozöyük'teki 5'inci fabrikası üretime başladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın da yer aldığı açılış töreniyle toplamda 76.5 milyon euroluk yatırımla üretime geçen tesisle Eczacıbaşı Yapı Gereçleri seramik sağlık gereçlerinde 6,7 milyon adet üretim kapasitesine ulaşarak Avrupa’daki en büyük 4’üncü üretici konumuna geldi.

Yerli makinelerin kullanıldığı, yeşil enerjiye odaklanan, kadın istihdamını öncelik haline getiren tesisin açılışı öncesi Eczacıbaşı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ile hem holdingin gelecek planını hem de Türk ekonomisini konuşma fırsatımız oldu. Bülent Eczacıbaşı, holdingin geleceğinde hem organik hem de inorganik büyüme planı içinde olduklarını, Avrupa’yı kapsayan 5 hedef ülkenin yanı sıra yeni coğrafyaların stratejiye eklendiğini dile getirdi.

Eczacıbaşı’nın öncelikli odak noktalarından biri yakın coğrafya. Son dönemde hem yatırımda hem de iş birliğinde Türk firmalarının da ilgisini çeken Türki Cumhuriyetleri de işaret eden Bülent Eczacıbaşı, “Ortadoğu ve Orta Asya bölgesinde yatırım planlarımız var. Bu bölgelerde büyümeyi planlıyoruz. Çeşitli ortaklıklarla pazarın içinde olan pazarı bilen firmalarla iş birliği yapabiliriz” dedi. 

 

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.